Wczoraj i dzisiaj #1

Już jakiś czas nosiłem się z zamiarem, by przedstawić Wrocław przedwojenny i aktualny. Powiedziałem sobie, że porównania zacznę od samego centrum, czyli Rynek. Jednak okres wakacyjny na Rynku charakteryzuje się duża ilością ogródków letnich różnych kawiarni pubów, czy restauracji co trochę przeszkadzało mi w porównaniu z fotografiami przedwojennymi.

Teraz, kiedy ogródki zostały rozebrane, a jeszcze nie spadł śnieg mogłem wykonać parę kadrów i porównać je. Wbrew pozorom wiele się na Rynku wrocławskim zmieniło. Wrocław jak każdy wie lub powinien wiedzieć ;) został podczas wojny doszczętnie zniszczony. Dla dociekliwych polecam zgłębić wiedzę na temat Festung Breslau, ale nie wykluczam, że i ja coś na ten temat kiedyś napisze.

Ogłoszenie Wrocławia twierdzą oraz chęć jej zdobycia przez armię czerwoną doprowadziło do trwałych zniszczeń i zmian w krajobrazie tego miasta. Zakres zniszczeń przez specjalistów porównywalny jest ze zniszczeniami Warszawy.

Największy szok człowiek może przeżyć oglądając zdjęcia przedstawiające południową część Wrocławia. Jednak najstarsza część, czyli Ostrów Tumski i rynek także zostały poważnie uszkodzone. I od tych miejsc zacznę swój cykl porównań.

Na początek widok na Ratusz oraz południową pierzeje Rynku, gdzie zaszło wiele zmian.
Foto (1926r.) pochodzi z albumu „Wrocław Fotografie z okresu międzywojennego” autor Iwona Bińkowska, wydawnictwo via nova.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>