Wczoraj i dzisiaj #10

W tym rejonie już byłem prezentując porównanie z bunkrem. Teraz spoglądamy, jednak w stronę centrum. Do naszych czasów zachowała się jedynie willa na rogu Bolesławieckiej i Legnickiej. Teraz, zdaje się jest tam hostel.  Wspomniana willa stał się niejako się punktem wspólnym mojego porównania. Na fotografii z 1912 roku ze zbiorów Wratislaviae Amici willa ukryła się za drzewami. Nie wykluczone, że też trafiłem z pora roku sądząc po resztkach liści na drzewach. Czyli krótko mówiąc cofnęliśmy się o równe 100 lat.

Dzisiaj we Wrocławiu patrząc na „wczorajsze” zdjęcie brakuje tego szpaleru drzew przy Legnickiej. O samej jej szerokości już nie wspominając. Dla zobrazowania. Legnicka wczoraj, była mniej więcej szerokości trzech dzisiejszych pasów w kierunku z centrum. A jeszcze dwa tory dla tramwajów Linke-Hofmann pomieściła.

I będę powtarzał do znudzenia. Najbardziej dzisiaj we Wrocławiu brakuje kościoła św. Pawła, który stanowiłby ciekawy punkt widokowy na zachodnią stronę Wrocławia.

 

Źródło:
- Wratislaviae Amici – http://dolny-slask.org.pl/
- Współczesne Jacek Zarychta

 

 
 

3 myśli nt. „Wczoraj i dzisiaj #10

  1. za wiki: Kościół św. Pawła we Wrocławiu
    Skocz do: nawigacji, szukaj

    Powstał w latach 1911-1913. Był dwunawowy, dwuwieżowy z jednym prezbiterium. Po 1915 roku zamieniono go na zbór protestancki. W czasie II wojny światowej został zamieniony na strażnicę i dopiero w 1950 roku został wysadzony w powietrze i wyburzony w latach 60-tych XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>